Ryszard Apte

Ryszard Apte

Aplikacja mobilna na tablety z systemem Android, będąca multimedialnym uzupełnieniem wystawy "Ryszard Apte - Niepokój". Odwiedzający wystawę korzystając z tabletów znajdujących się w muzeum mogą zapoznać się dodatkowymi materiałami dotyczącymi wystawy (artykuły, galerie zdjęć, etc.). Aplikacja została zrealizowana na zlecenie Żydowskiego Muzeum Galicja, które znajduje się na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Dajwór 18.

Ryszard Apte

"Wystawa przedstawia oryginalne prace Ryszarda Aptego, młodego krakowskiego twórcy żydowskiego pochodzenia, który zginął w czasie Holokaustu.

W centrum wystawy znajduje się cykl „Niepokój”, powstały najprawdopodobniej w latach 1941-1942. Jest on niezwykle dojrzałą artystyczną ekspresją przeżyć związanych z wojną. Stanowi jeden z nielicznych powstałych w tamtym czasie i zachowanych do dzisiaj przykładów twórczości wizualnej, obrazującej przeczucie i wizję zbliżającej się Zagłady.

Niewielkie, wykonane z niebywałą precyzją rysunki ukazują świat z pogranicza jawy, snu, fantazji i symbolu. Ukazują codzienność „spełniającej się apokalipsy”. W subtelny sposób odbierają widzowi spokój.

Anda Rottenberg w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Wyborczej” określiła cykl jako „sensacyjne odkrycie, stawiające widza w pozycji całkowitej bezradności”.

 

Źródło: Żydowskie Muzeum Galicja

 

Copyrights ALTCONNECT 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce Zamknij